Молодіжні центри в Україні у минулому

Молодіжні центри в Україні у минулому. Почали їх організовувати із різних просторів чи будувати ще на початку XX століття. Робило це громадянське суспільство, звичайні сільські активісти. Перші такі "хати-читальні" більше нагадували корчми (шинки). Як могли так і будували. Або переробляли закинуті будівлі (ті ж шинки, які закривались через нерентабельність).

У 1930-х роках в селах, вільних від радянської влади, будівництво стало масовим. Селяни просили типові проекти.... Товариство "Просвіта", яке тоді було міжпартійною платформою всього українського громадянського суспільства (від лісів Амазонії до Манчжурії, що тепер в Китаї) видало такий проект...

"Просвіта" звернулась до Пласт - український скаутинг "Кооператива інженерних робіт" (КІР), створена вихованцями і лідерами тодішнього вже таємного Пласту провела аналіз і видала в безкоштовне користування ("про боно") відповідний проект (на фото)

Все було спроектовано у стилі українського архітектурного модерну (УАМ). Починаючи з віндфанґу (веранди), до просторів багатофункціонального призначення. Подивіться проект, там є "заля" (конференц-хол) і гардероб, "склеп" (крамничка). Якщо хтось знайде в селі таку будівлю - скиньте фотки і збережіть будинок. Це реально пам'ятка.

Сподіваюсь, що доростемо, коли і для нас настане подібний виклик. Не лише ремонт і переоблаштування пивбарів та совкових "будинків культур", але й будівництво сучасних молодіжних центрів, як громадянських просторів.
Автор Юрій Юзич.


 

Хочеш приєднатися або допомогти?