Перші волонтерські рухи в Україні

Ну що, настав час подивитися в минуле волонтерського руху. В нудні, архаїчні (ніт!) підвалини меценатів добровольців та волонтерів., Для чого? Та все просто: якщо ми йдемо вперед - нумо дізнаваймося, з чого все починалося!

Знаєте, що князь Володимир Великий був волонтером? А як щодо роду Острозьких, Ханенків, Скоропадських? Ну, якщо меценатство, уболівання за культурні, релігійні (о, саме так!), освітні справи - це різновид волонтерства… Тоді так, вони були волонтерами.

Але коли це стало справою не окремих осіб, а організованих рухів? Тут ми були в європейському тренді уже від середини ХІХ століття! Пам’ятаєте, аж у 1868 році у Львові запрацювала Просвіта (культурно-освітянська організація), у 1894 (також у Львові) - руханкове і тіловиховне товариство “Сокіл”, а у 1900 - ідеологічне товариство “Січ”.

Звернули увагу, усі ці рухи набули поширення саме на західноукраїнських землях? Просто саме тут, у більш ліберальній Австро-Угорщині з цим реально було легше.

Чому ці товариства можна назвати волонтерськими рухами? Робота з дітьми і дорослими, методична підготовка, вишколи - все від творчості до колосальних витрат часу тут було на волонтерських засадах!

До речі, уже у 1912 також за Збручем почав діяти Пласт. Це взагалі феномен, адже скаутський рух - реальна колиска волонтерів, ідеології добровільної помочі і взагалі.

А 1914 року почалася І Світова війна. Як й 2014 року - понад століття тому саме військові дії змусили суспільство єднатися та сприяли розквіту волонтерства. Австро-Угорщина дала добро на створення Українських Січових Стрільців. Але їх треба було нагодувати, одягти тощо. Місцеве населення частково взяло ці витрати на себе. 

Уже в 1915 львівське жіноцтво утворило «Українську Самаританську Поміч» (УСП) для медичної допомоги пораненим солдатам та жителям. «Скільки їх зголосилося! Були між ними монахині, вчительки, студентки, кравчині, домашні помічниці» - згадувала секретар товариства Ірина Домбчевська. Так - це справжній волонтерський рух! З усіма атрибутами.

Одночасно з цим і на західноукраїнських землях, і на території тодішньої Російської Імперії активно діяв Червоний Хрест. Від самого початку війни рух розпочав запис у сестри милосердя для роботи в шпиталях та лікарнях для бідних. А 1918 року навіть офіційно оформився саме в Україні під назвою “Товариство Червоного Хреста України”.

Ось такий він - старт організованого волонтерства в Україні!

Хочеш приєднатися або допомогти?