ЗАЯВА НАЦІОНАЛЬНОГО УКРАЇНСЬКОГО МОЛОДІЖНОГО ОБ'ЄДНАННЯ ПРО СИТУАЦІЮ В МОЛОДІЖНІЙ ПОЛІТИЦІ УКРАЇНИ

НУМО, як виразник інтересів десятків тисяч молодих людей, об'єднаних дев'ятьма найбільшими молодіжними організаціями та рухами України, заявляє:

1️⃣ Чергова реорганізація Міністерства молоді та спорту України, як і перед тим створення Міністерства культури, молоді та спорту України та Державного агентства розвитку молоді та громадянського суспільства відбулося без обговорення із основними стейкхолдерами молодіжної політики — безпосередньо молоддю.

Такий підхід категорично суперечить принципам Ради Європи, співпраця України з якою у сфері молоді відбувається з 2012 року й базується на принципах участі молоді на основі Переглянутої Європейської хартії про участь молоді на місцевому і регіональному рівні. Це особливо актуально, враховуючи контекст зниження участі молодих людей у традиційних політичних процесах, що спостерігалося в останні роки. Адже лише за умови, коли державна політика — чи то на національному, регіональному, чи місцевому рівні — відображатиме реальні потреби та інтереси молодих людей, буде відроджений інтерес молоді до участі в житті держави.

2️⃣ Вважаємо, що головним пріоритетом молодіжної політики у найближчі тижні має стати внесення і підтримка у Верховній Раді законопроєкту "Про основні засади молодіжної політики". Цей закон у різних його редакціях ганебно "гуляє" коридорами парламенту вже понад 5 років, а в цей же час молодь десятками і сотнями тисяч емігрує з України, залишаючись у безнадії на зміни у своїй країні.

Ухвалення нового закону щодо молоді має не лише кардинально змінити підходи у молодіжній роботі в Україні — передусім через посилення участі молоді в ухваленні рішень, розвитку молодіжної інфраструктури та системи підготовки молодіжних працівників, а й започаткувати нову систему підтримки цих пріоритетів. Передовсім це стосується інституційної підтримки, через спеціально створений Фонд, передбачений законопроєктом. Саме цей фонд, а не пострадянські установи, що дотепер лише імітують реалізацію молодіжної політики, має стати головним втілювачем молодіжної політики в Україні.

Найкращим реалізатором молодіжної політики є сама молодь, її достатньо прозоро підтримувати і давати орієнтири, створюючи рівні умови та зрозумілі правила гри. Разом з тим найважливішою особливістю діяльності цього фонду має стати формування наглядової ради з числа визнаних експертів молодіжної сфери.

3️⃣ Вважаємо, що до моменту створення Фонду для реалізації визначених на сьогодні законодавством політик щодо молоді необхідно в найкоротші терміни забезпечити роботу також вже створеної і діючої державної установи "Всеукраїнський молодіжний центр". Цю установу важливо зберегти та розвинути як національну платформу співпраці з ключовими стейкхолдерами молодіжної політики держави. Необхідно також забезпечити функціонування центру як молодіжного навчального центру й максимальну прозорість діяльності і включення організованої молоді у процес ухвалення рішень щодо його функціонування. Це можливо якщо створити Наглядову (експертну) раду Всеукраїнського молодіжного центру із представників експертів та найбільших молодіжних об'єднань України та організацій, які здійснюють молодіжну роботу.

Нагадаємо, що до складу НУМО входять:
▪️Пласт - український скаутинг
▪️СУМ в Україні
▪️Асоціація молодіжних центрів України
▪️Фундація Регіональних Ініціатив - ФРІ
▪️Українська асоціація студентів - UAS
▪️Українська академія лідерства
▪️Молодіжний Націоналістичний Конгрес - МНК
▪️Будуємо Україну Разом - БУР
▪️НАЦІОНАЛЬНИЙ АЛЬЯНС

Хочеш приєднатися або допомогти?